حرم مطهر ائمه بقیع در دانشگاه آزاد مهدیشهر طراحی شد

طراحی اولیه حرم مطهر ائمه بقیع در دانشگاه آزاد اسلامی مهدیشهر و توسط یکی از دانشجویان معماری انجام شد که در نوع خود بی نظیر است.

به نقل از خبرگزاری مرآت، طراحی اولیه حرم مطهر ائمه بقیع توسط یکی از دانشجویان معماری دانشگاه مهدیشهر انجام شده است.

این پروژه که در سایتی به مساحت ۱۸۰ هزار متر مربع طراحی شده، دارای ۱۴ صحن، ۷ شبستان، روضه منوره،  موزه، کتابخانه، بیمارستان، دانشگاه علوم دینی و قرآنی، سالن آمفی تئاتر، مجتمع تجاری و اداری و فضاهای خدماتی از جمله پارکینگ طبقاتی و… می باشد.

این پروژه برای اولین بار توسط دانشجوی مهدیشهری الهام خاکباز و با راهنمایی استاد دانشگاه آزاد مهدیشهر بکتاش عقیلی انجام شده که در نوع خود بی نظیر بوده و به عنوان اولین طرح از سایت بقیع(قبرستان بقیع) ارائه شده است.

گفتنی است حرم بقیع در تاریخ به «مشهد» و «حرم اهل بیت» معروف بوده  و در این حرم مطهر، قبر چهار تن از ائمه: امام حسن مجتبی(ع)، امام سجاد(ع)، امام باقر (ع)و امام صادق (ع) و نیز عباس عموی گرامی رسول خدا (ص)، فاطمه بنت اسد و احتمالا فاطمه الزهرا(س) دختر رسول خدا همگی در زیر یک گنبد جای داشت، اما به سال ۱۳۴۴ هجری قمری به دست وهابیان تخریب شد.

بعد از تخریب این مکان مقدس، تقاضای بازسازی از هیچ دولت و ملت و مذهبی به پذیرش نمی‌آمد. تا این که سرانجام مرحوم علامه حاج شیخ عبدالرحیم صاحب الفصول حائری، توانست اطراف قبور ائمه (ع) دیواری بکشد و صورت قبور را از خاک بیرون آورد و ممنوعیت زیارت قبور را برطرف کند

حتما ببینید

گزارش دبیر جشنواره طراحی آستان مطهر ائمه بقیع (ع)

در این نوشتار خلاصه ای درخصوص بقیع ، شکل گیری جشنواره بقیع و فرایند داوری …

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi