گفتمان بقیع در جامعه نخبگانی کشور و جهان اسلام نیازسنجی شود

مدیر واحد بقیع پژوهی پژوهشکده حج و زیارت خواستار نیازسنجی درباره گفتمان بقیع در جامعه نخبگانی کشور و جهان اسلام شد.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام محمد سعید نجاتی مدیر واحد بقیع پژوهی پژوهشکده حج و زیارت در گردهمایی بین المللی «بقیع، حرم اهلبیت و اصحاب پیامبر اکرم»، خواستار نیازسنجی درباره گفتمان بقیع در جامعه نخبگانی کشور و جهان اسلام شد.

وی گفت: اگر نیازسنجی درباره گفتمان بقیع در جامعه نخبگانی کشور و جهان اسلام مطرح شود، خاطره جهان اسلام نسبت به هتک حرمتی که صد سال قبل صورت گرفته است، فعال خواهد شد.

مدیر واحد بقیع پژوهی پژوهشکده حج و زیارت افزود: با فعال شدن زیرساخت‌های علمی مطالعه بقیع و زمینه‌های آن با بال هنر و رسانه به دنبال نهادینه کردن و احیای خاطره حرم تخریب شده ائمه بقیع و اصحاب پیامبر در بقیع هستیم.

وی در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره آثار تولید شده در طول یک سال اخیر در خصوص این موضوع پرداخت و گفت: نظام نامه پژوهش در بقیع به کمک بزرگان حوزه و دانشگاه تدوین شده است.

نجاتی اظهار داشت: نخستین اولویت سندپژوهی بود که البته با واقعه ای در تاریخ معاصر مواجه بودیم که هنوز اسناد آن جمع آوری نشده بود؛ در حالی که یک کنشگر و تحلیل‌گر باید ابتدا اسناد را در دست داشته باشد.

وی با بیان اینکه اسناد در داخل و خارج کشور جمع آوری نشده بود اما قدم اول گردآوری این اسناد با اولویت منابع داخلی صورت گرفت، گفت: سال گذشته مجموعه اسناد بقیع، بقیع در آیینه اشعار شعر فارسی و بقیع در سفرنامه‌های قاجاری و مجموعه داستان‌های بقیع منتشر شد.

مدیر واحد بقیع پژوهی پژوهشکده حج و زیارت با اشاره به آثاری که در گردهمایی «بقیع، حرم اهلبیت و اصحاب پیامبر اکرم» رونمایی شدند، خاطرنشان کرد: در کنگره صدمین سال تخریب بقیع که دو سال آینده برگزار می‌شود، این مجموعه اسناد به صورت کامل تدوین و ارائه خواهد شد.

حتما ببینید

بیانیه مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به مناسبت سالروز تخریب قبور ائمه بقیع(ع)

مجمع جهانی اهل بیت(ع) به مناسبت هشتم شوال سالروز تخریب قبور مطهر ائمه بقیع(ع) به …

دیدگاهتان را بنویسید