جلسه سیاست گذاری مسابقه طراحی معماری قبرستان بقیع المبارک

در روز چهارشنبه مورخ۹۷٫۹٫۱۴ ساعت ۱۵ الی ۱۷ سومین نشست از سلسه جلسات بقیع شریف با حضور آقایان مهندس ایلخان، دکتر سید محمد جواد هاشمی فشارکی، مهندس پاینده، و حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای مرشدی تنکابنی و جناب آقایان: ماهینی، مرعشی، محمدی، انصاری، خسروشاهی و ابراهیمی با مدیریت دکتر هاشمی فشارکی در سازمان بسیج مهندسی عمران و معماری برگزار شد.

 در ابتدا دکتر هاشمی فشارکی به تلاوت چند آیه از آیات نورانی حضرت قرآن پرداختند.

 سپس حجه الاسلام و المسلمین مرشدی تنکابنی، در رابطه با ایام تکریم و تعظیم بقیع شریف (۱۵ الی ۲۵ شوال المکرم) و اهمیت آن دهه و اقدام عملی و اجرایی برای معماری حرم ائمه بقیع (علیه السلام) در این ایام صحبت هایی را ارائه کردند.

 سپس آقای ماهینی، مسئول پایگاه خبری و اطلاع رسانی ماهین نیوز دقایقی در رابطه با مطالبه بقیع از سوی تمام مردم اشاره کرد و بیان داشت اگر بتوانیم افرادی را که در اربعین امام حسین (علیه السلام) شرکت می کنند، به سمت قدس یا بقیع، سوق دهیم، می توانیم دو قبله مسلمین را از غاصبان آن باز پس بگیریم.

 در ادامه دکتر سیدجواد هاشمی فشارکی  استاد دانشگاه و دبیر علمی و اجرایی همایشها و کنفرانسهای معتبر کشور، در رابطه با تلاش در جهت بهبود و ضعیت بقیع شریف مطالبی را بیان کردند که اثر بخشی آن را در جامعه مسلمین داشته باشیم و تاثیری بر بقیع شریف بگذارد.

وی با بیان ضرورت برگزاری این نشست افزود: نشست تشکیل شده، فراتر از مسائل محتوایی می باشد و در این نشست به دنبال همفکری برای ارائه ساختار برگزاری طرح فراخوان معماری هستیم که نیازمند سیاست گذاری هایی در این راستا می باشد.

 سپس مهندس ایلخان رئیس سازمان بسیج مهندسی عمران و معماری نیز باتوجه به گسترده بودن مباحث محتوایی بقیع شریف، به هدایت این نشست ها در راستای طراحی حرم ائمه البقیع (علیهم السلام) پرداخت که با عنایت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) موفق به دریافت طرح های بسیاری در جامعه مهندسین شویم.

 سپس نماینده گروه تحقیقاتی کانال تخصصی بقعه المبارکه، باتوجه به اصل سیاست گذاری در طرح فراخوان معماری گفت: با توجه به جایگاهی که ایام تکریم و تعظیم ائمه بقیع (علیهم السلام) در میان شیعیان دارد، همایشی در این ایام برگزار خواهیم کرد که از طرح های معماران رونمایی خواهیم کرد.

وی افزود: با توجه به بازه شش ماهه ای که تا ایام تکریم و تعظیم بقیع شریف (۱۵ الی ۲۵ شوال المکرم) داریم طرح اجرای فراخوان را در دو برنامه کوتاه مدت و میان مدت پی خواهیم گرفت که برای این مهم، نیازمند شناسایی مراکز معماری و تشکیل کارگروه هایی برای آغاز کارهای عملیاتی در جامعه معماری هستیم.

همچنین دقایقی به ارائه گزارشی از فعالیت های گسترده برون مرزی بقیع شریف و روند ارائه مطالب به مخاطبین روسی، فرانسوی، انگلیسی، اسپانیایی و چینی و اشتیاق آنها برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با بقیع پرداخت.

 سپس دکتر ابراهیمی مستندساز، تهیه کننده و کارگردان عرصه هنر، بیاناتی را در راستای وسعت و فراگیری کار بقیع شریف اظهار کرد و بیان داشت باید برای هدایت طرح فراخوان معماری در سطح بین المللی تلاش کنیم و بر این باور باشیم که اگر نگاه جهانی به بقیع شود به نتایج بهتری خواهیم رسید.

 نتیجه نشست مذکور بدین شرح است:

دامنه طرح فراخوان را به گونه ای در نظر خواهیم گرفت که افرادی که در خارج از کشور مشتاق هستند نیز بتوانند شرکت کنند و طرح های خود را ارائه دهند و در این راستا نیاز به تشکیل شورای سیاست گزاری و ایجاد یک دبیرخانه برای اطلاع رسانی به جامعه مهندسین می باشد که در پی برنامه ریزی برای این مهم هستیم.

 ضمنا مقدمات و جزئیات طرح فراخوان معماری حرم ائمه البقیع نیز به حول و قوه الهی مجدّانه در حال پیگیری می باشد که ان شاءالله به زودی اخبار مربوط به این مطلب نیز اعلام خواهد شد.

حتما ببینید

گزارش دبیر جشنواره طراحی آستان مطهر ائمه بقیع (ع)

در این نوشتار خلاصه ای درخصوص بقیع ، شکل گیری جشنواره بقیع و فرایند داوری …

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi